Drewno do kominka 0
Drewno do kominka

Dlaczego w kominku nie powinno się palić mokrym drewnem?

 

Drewno tuż po ścięciu może zawierać nawet do 50% wody. Zbyt duża wilgotność przekłada się na niską wartość opałową. To dlatego, że w trakcie procesu spalania część energii zostaje wykorzystana do odparowania wody. Opał o wilgotności przekraczającej 20% będzie więc nie tylko utrudniać rozpalenia ognia, ale może także pogorszyć sprawność kominka, a nawet stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w budynku. Jakie drewno nadaje się na opał? O wartości opałowej drewna decyduje jego gęstość. Do ogrzewania najlepiej nadaje się twarde, gęste i wysokokaloryczne drewno pochodzące z drzew liściastych takich jak jesion, buk, grab, śliwa, grusza czy jabłoń. Do rozpałki możemy wykorzystać nieco miększe drewno pochodzące z drzew liściastych lub iglastych jak brzoza, sosna, świerk lub jodła. Drewno przed umieszczeniem w kominku wymaga odpowiedniego przygotowania. W kominku nie powinno się palić drewnem pokrytym farbami lub lakierami. Jak szybko wysuszyć drewno? Jeśli zależy nam na czasie, możemy skorzystać z oferty firm suszących drewno w specjalistycznych urządzeniach grzewczych. W ten sposób możemy otrzymać drewno o wilgotności 10-12%. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena oraz większa szkodliwość dla środowiska. Musimy pamiętać, że drewno po zakupie musi być przechowywane w odpowiednich warunkach, ponieważ po wysuszeniu może zacząć pobierać wilgoć z otoczenia.

Jak rozpalić kominek? Ilość opału ? 0
Jak rozpalić kominek? Ilość opału ?

Jak rozpalić kominek?

 

Ilość opału uzależniona jest od pojemności paleniska. Zaleca się jednak, aby jednorazowo nie wkładać do kominka więcej niż 5 kilogramów opału. Pamiętaj, aby przed każdym rozpaleniem uprzątnąć znajdujący się w nim popiół. Jak rozpalić w kominku? Najlepszą metodą będzie rozpalanie od góry. Na dnie paleniska ułóż kilka rozłupanych polan twardego, wysokokalorycznego drewna o wilgotności do max 20%. Ich średnica nie powinna przekraczać 10-15 centymetrów. Na polanach ułóż drobno posiekane drewno na podpałkę. Wykorzystaj suche i miękkie gatunki drewna np: sosna. Między polanami pozostaw przestrzeń, która pozwoli na swobodny dopływ powietrza. Na górze stosu umieść kilka kostek rozpałki nasączonych parafiną. Nie używaj do tego gazet, ponieważ opary pochodzące z farb drukarskich mogą być silnie trujące. Zadbaj o doprowadzenie do kominka odpowiedniej ilości tlenu. Problemy z rozpaleniem kominka – z czego mogą wynikać? Przyczyną większości problemów z rozpaleniem kominka jest złej jakości drewno lub zbyt wilgotny opał. Jeśli płomień szybko gaśnie, zobacz, czy do paleniska dociera wystarczająca ilość tlenu. Warto także sprawdzić, czy przyczyną nie jest niewystarczający ciąg w kominie lub przedmiot blokujący przewód kominowy.

Salon z piecem kaflowym Piece kominkowe 0
Salon z piecem kaflowym Piece kominkowe

Hit wnętrzarski – salon z piecem kaflowym

 

Piec kaflowy to dzisiaj jeden z najmodniejszych elementów wystroju wnętrza. Niedawno kojarzony jedynie z babcinymi domami, szybko stał się dekoracyjnym hitem. Jaki piec kaflowy do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Po pierwsze: grzanie
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nowe projekty, w swojej podstawowej funkcji, niczym nie różnią się od tych używanych przed laty. To wciąż doskonała metoda ogrzewania pomieszczeń. Wykonane z kafli budowle mają świetną zdolność magazynowania ciepła, są niezwykle wydajne i… efektowne!

Jeszcze niedawno właśnie do ogrzewania ograniczona była ich funkcja. Nikt raczej nie myślał o tym, czy podobna konstrukcja dobrze wpisuje się w klimat wnętrza, czy współgra z otoczeniem i modnie wygląda. Dziś jest inaczej. Piec kaflowy w salonie to jeden z najmodniejszych elementów wyposażenia

Nowoczesny piec kaflowy: hit
Długowieczny i stylowy idealnie sprawdzi się zarówno w tych nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych przestrzeniach. Piec, w zależności od naszych preferencji, może być wyłożony dowolnymi kaflami – kolorowymi, minimalistycznymi, delikatnymi. Dzięki temu wpisze się w każde pomieszczenie. Jeśli więc mamy już taki na stanie, pod żadnym pozorem go nie wyrzucajmy. To prawdziwy skarb, który zadbany i czysty będzie centralny punktem wnętrza.

Ekologia a kominek 0
Jak palić w kominku Ekologicznie!

Jak palić w kominku Ekologicznie!

 

To, czy nasz domowy kominek lub piec będzie źródłem smogu, zależy od nas. Jeżeli palimy odpowiednim drewnem w urządzeniu, które spełnia ekologiczne normy emisji spalin, nie zanieczyszczamy powietrza. Najważniejsza jest świadomość, jak to robić prawidłowo. Dlatego radykalne zakazy nie są konieczne. Konieczna jest za to edukacja społeczeństwa w tematyce niskoemisyjnego spalania w urządzeniach grzewczych.

Zakaz palenia w kominkach podzielił Polaków. Mniej więcej tyle samo osób go popiera, co piętnuje. Przeciwnicy zakazu podkreślają, że na rynku jest mnóstwo modeli kominków spełniających wyśrubowane normy emisji spalin, a na świecie podobne zakazy nie istnieją.

A poza tym drewno to odnawialne źródło energii, a więc palenie w kominku jest bardziej ekologiczne, niż wykorzystywanie innych źródeł energii.

Słynny zakaz palenia w kominkach w województwie mazowieckim nie jest zakazem permanentnym. Po pierwsze - obowiązywać będzie tylko w tzw. dni smogowe, czyli gdy zostaną przekroczone określone normy zanieczyszczeń w powietrzu. Po drugie, nie dotyczy domów, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła, po trzecie – kominka będzie można używać, gdy zawiedzie podstawowy sposób ogrzewania – na przykład zabraknie prądu.

- Prawidłowo spalane drewno o określonej wilgotności faktycznie powoduje o wiele mniej zanieczyszczeń, niż palenie węglem. Ale nie znaczy to, że jest czyste. To ciągle są groźne spaliny, pełne chemicznego koktajlu – mówi w rozmowie z money Wojciech Misiński, warszawski ekolog.

Dodaje, że kominki niesłusznie stały się najgłośniejszym elementem kampanii mającej na celu poprawę jakości powietrza.

 

Piecyki na pellet 0
Piecyki na pellet

Piecyk na pellet 

Piec na pellet to wydajne i ekonomiczne urządzenie grzewcze, wykonane przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. Piec stanowi przyjazne dla środowiska rozwiązanie dzięki spalaniu odnawialnego i czystego paliwa jakim jest pellet. 

Dzięki wbudowanemu podajnikowi oraz zastosowanemu sterowaniu VIKING wymaga minimum pracy i zaangażowania. Praca z piecem skupia się na obsłudze dotykowego panelu, na którym ustawia się tryby pracy. Panel posiada bardzo intuicyjne menu, dzięki czemu obsługa całego urządzenia jest bardzo łatwa. Pellet umieszczany jest w osobnym, wydzielonym zasobniku co ułatwia jego łatwy zasyp. Zasobnik mieści w sobie do 15 kg paliwa. Taka ilość paliwa pozwala na ciągłą pracę pieca do 25 godzin.

Urządzenie może pracować w trzech trybach:

– termostatu, według którego zadajemy pożądaną temperaturę dla pomieszczenia, a piec sam dobiera odpowiednią ilość paliwa i reguluje moc;

– programowalny, pozwalający na zaplanowanie pracy pieca w cyklach dziennych i tygodniowych;

– ręczny, z pięciostopniową regulacją poziomu mocy i ogrzewania.

System czystej szyby gwarantuje ograniczone osadzanie sadzy. Kurtyna powietrzna odgradza szybę od paleniska. Dzięki temu nie brudzi się.

W trakcie spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu, który wystarczy sporadycznie opróżnić. W tym celu piec wyposażony został w poręczny, wyjmowany pojemnik ułatwiający jego czyszczenie.

VIKING posiada dwa niezależnie pracujące wentylatory, z których pierwszy wywiewny jest odpowiedzialny za efektywniejsze ogrzewanie pomieszczenia poprzez wymuszoną cyrkulację ciepłego powietrza wzdłuż tylnej ściany komory spalania. Drugi – wyciągowy – gwarantuje mechaniczny wyrzut spalin, zapewniając odpowiednie podciśnienie w odcinku kominowym.

Piec posiada króciec dolotu powietrza, dzięki któremu doprowadzimy świeże powietrze z zewnątrz budynku. Nie będzie ono pobierane z pomieszczenia, w którym pracuje. Dodatkowo urządzenie dla efektywniejszego spalania, posiada przepływomierz, który w wąskim zakresie reguluje ilość obrotów wentylatora wyciągowego odpowiadającej za dopływ powietrza do paleniska co ma bezpośredni wpływ na jakość procesu spalania.

Aby ułatwić ustawienie urządzenia, szczególnie na nierównych powierzchniach, posiada ono regulowane nóżki, dzięki którym z łatwością je wypoziomujemy.

Kominki Gazowe 0
Kominki Gazowe

BRAK OGRANICZEŃ – CZYSTA SZYBA – BEZ KURZU I SPRZĄTANIA


Kominki gazowe:

Przystosowane są do palenia gazem sieciowym, jak również z butli. To doskonała propozycja dla osób, które w swoich budynkach mieszkalnych nie posiadają tradycyjnego komina – system przewodów koncentrycznych umożliwia instalację w pomieszczeniach bez komina, wystarczy wyprowadzić przewód poza ścianę budynku lub dach. Dzięki temu kominki gazowe można zainstalować niemal wszędzie! ?

 

Sterowanie kominkiem gazowym LEO przez aplikację MyFire

System automatycznego sterowania gazem niezbędny do dostosowania kominka gazowego LEO lub wolnostojących piecach gazowych Koza AB do obsługi za pomocą aplikacji MyFire. Moduł może zostać podłączony wyłącznie pod odbiornik wyposażony w port SI.

Kominek może współpracować jedynie z modułem dostarczonym przez naszą firmę. Wi-Fi Box podłączany jest pod odbiornik za pomocą dedykowanego przewodu.

Aplikacja MyFire pozwala w bezpieczny i bardzo wygodny sposób kontrolować kominek gazowy z poziomu smartfona lub tabletu bez konieczności używania pilota. Oprogramowanie MyFire działa w połączeniu z urządzeniami gazowymi wyposażonymi w moduł Wi-Fi.

Wygoda połączona z szeregiem zabezpieczeń gwarantujących spokój i pewność obsługi kominków gazowych, wynosi je na jeszcze wyższy poziom komfortu. Aplikacja dostępna jest zarówno dla systemów Android, jak i iOS. Można ją pobrać w AppStore oraz Google Play Store.

Urządzenie może być zamontowane w modelach wkładów gazowych LEO lub wolnostojących piecach gazowych KOZA AB, wyprodukowanych po czerwcu 2017 roku.

czytaj całość »
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl