Filtruj
Producent
Cena
  • od
    do

W tym miejscu znajdziesz różnego rodzaju przełącza oraz kanały doprowadzające powietrze do komory spalania. 

Doloty powietrza

Dolot Powietrza Fi/100 Do Wkładów Żeliwnych Dolot Powietrza Fi/100 Do Wkładów Żeliwnych
Producent: Kratki
Cena:

92,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Dolot Powietrza Fi 125 Do Wkładów Żeliwnych Dolot Powietrza Fi 125 Do Wkładów Żeliwnych
Producent: Kratki
Cena:

92,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Dolot Zimnego Powietrza Dolot Zimnego Powietrza
Producent: Kratki
Cena:

92,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Dolot Powietrza - Opcja Dodatkowa Dolot Powietrza - Opcja Dodatkowa
Producent: Kratki
Cena:

92,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Do prawidłowej pracy każdy kominek potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza. Często jego niedobór staje się jednym z głównych problemów złego funkcjonowania wkładu. O co zadbać, aby system ten działał prawidłowo? Oto wyjaśnienie najważniejszych kwestii technicznych. Jeżeli planujesz zamontowanie takiego rozwiązania w swoim domu i zależy Ci na tym, aby wszystko działało sprawnie – zapoznaj się z naszymi poradami! 

Sprawny kominek – co jest ważne?

Aby kominek nie sprawiał nam problemów musi mieć dostarczone około 8-10 m³/h powietrza na 1 kg drewna. Jeżeli nie ma innej drogi, pobiera on powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Ponieważ najczęściej jest on usytuowany w salonie, czyli miejscu gdzie bardzo często przebywamy, w rzeczywistości pośrednio zabiera powietrze przebywającym tam domownikom. 

Najlepszym sposobem na zapewnienie właściwej ilości powietrza do kominka jest doprowadzenie go specjalnym kanałem nawiewnym bezpośrednio z zewnątrz budynku. Jak to wygląda w praktyce?

Do wykonania kanału stosuje się przewody/kanały z blachy ocynkowanej, aluminium lub PCV. Kanał jest ułożony pod wylewką lub na niej. Przed wykonaniem wylewek trzeba go ocieplić́, w przeciwnym razie przepływające nim powietrze, będzie wyziębiało podłoge.

W domu podpiwniczonym kanał nawiewny prowadzi się zazwyczaj pod stropem piwnicy. Na odcinku kanału doprowadzającego powietrze montuje się przepustnicę umożliwiającą odcięcie dopływu powietrza, by nie wychładzać́ pomieszczeń́ jak i komina, gdy kominek nie jest używany. Zakończenie rury na zewnątrz (czerpnię wlotową) umieszcza się na ścianie budynku lub wyprowadza ponad powierzchnię gruntu.

Doprowadzenie powietrza do kominka – czyli jak podpiąć dolot?

Jednym z ważniejszych etapów montowania kominka w domu jest podłączenie dolotu powietrza zewnętrznego. W zależności od montowanego kominka i jego elementów, którymi doprowadzamy powietrze, można to wykonać na kilka sposobów, jednak każdy ma warunek istnienia doprowadzenia powietrza przez specjalny otwór w posadzce lub ścianie. Kupując wkład, należy sprawdzić czy kominek posiada króciec dolotu. Jeśli ma go wmontowanego, powinieneś się zaopatrzyć w ważne elementy, które połączą ci czerpnię z wkładem kominkowym. Są to: taśma izolacyjna wytrzymująca wysokie temperatury, opaski uciskowe, giętka fura flex oraz przepustnica, jeśli wkład nie posiada już jej wbudowanej.  

Jeżeli Twój kominek nie posiada budowanego dolotu, należy wykonać podłączenie, aby powietrze szło z zewnątrz. Zaopatrujemy się w króciec dolotu, przejście dolot – rura, przejście z dolotu 360 lub 90 stopni, przepustnic, a dopiero potem elementy, takie jak przy podpięciu wkładu z wbudowanym dolotem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl